2018-19
Študenti trnavskej strednej školy idú s úsporným elektromobilom opäť súťažiť do Londýna
Vydané 24.6.2019 o 13.16
S vynoveným prototypom vozidla sa budú snažiť zajazdiť čo najviac kilometrov s čo najnižšou spotrebou.
Vodičkou na súťaži v Londýne bude prváčka dopravnej priemyslovky Nela Štefanovičová Foto: Pavol Machovič
Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej (SPŠD) v Trnave idú s mimoriadne úsporným elektromobilom vlastnej konštrukcie opäť reprezentovať Slovensko na ekomaratón, ktorý bude prvý júlový týždeň v Londýne.
Okrem nich budú zo Slovenska súťažiť aj vysokoškoláci zo Strojníckej fakulty STU z Bratislavy a Strojníckej fakulty Technickej univezity z Košíc. Tímy z celej Európy sa budú na ekomaratóne snažiť prejsť čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilwatthodinu elektrickej energie.
Trnavčania majú rekord 158 kilometrov prejdených na jednu kilowatthodinu, v tomto roku si podľa vedúceho tímu konštruktérov, učiteľa Milana Eliáša, trúfajú prekonať hranicu 200 kilometrov.
Študentský elektromobil zaujal aj primátora Petra Bročku, predstavili mu ho riaditeľ SPŠD v Trnave Peter Papík (vľavo) a vedúci tímu konštruktérov, učiteľ Milan Eliáš.
Súťažné vozidlo, ktoré si študenti postavili, prezentovali dnes v centre Trnavy. Na okruh renomovanej automobilky sa postavia s trojročným vozidlom, ktoré však dostalo výkonnejší motor, novinkou sú aj úpravy na zlepšenie aerodynamiky.
„Zmenili sme motor, zvýšili sme jeho výkon, čo znamená vyššiu rýchlosť a možnosť jazdiť ešte efektívnejšie. Motor je kúpený, ale riadiaciu jednotku, ktorá ho manažuje, si vyrobili sami študenti,“ povedal Eliáš.
Novej vodičke Nele Štefanovičovej zaželal čo najviac najazdených kilometrov trnavský župan Jozef Viskupič
Študentský tím bude mať aj novú vodičku, prváčku automobilového odboru Nelu Štafanovičovú. Na trať k nej musia pribaliť aj záťaž, pretože pre rovnosť podmienok všetkých tímov je predpísaná hmotnosť vodiča najmenej 50 kilogramov.
Vlaňajších 158 kilometrov najazdených na jednu kilowatthodinu znamenalo v Londýne umiestnenie okolo 25. miesta v kategórii elektronobilov, v tomto roku by sa trnavskí študenti chceli posunúť vyššie.
Na ich vozidlo sa na Trojičné námestie v Trnave prišiel pozrieť aj trnavský župan Jozef Viskupič, ktorý chváli orientáciu dopravnej priemyslovky na elektromobily, čo je podľa neho budúcnosť automobilového priemyslu. Vozidlo zaujalo aj primátora Petra Bročku, ktorý v Trnave presadil požičiavanie bicyklov s elektrickým pohonom.
Tím Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave, ktorý bude reprezentovať Slovensko v ekomaratóne v Londýne.
Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa koná v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Študentské konštruktérske tímy súťažia v prejdenej vzdialenosti na jeden liter paliva alebo kilowatthodinu.
(SITA)
FOTO: Pavol Machovič
Správy RTVS : https://drive.google.com/open?id=1QKUP5B_Ir5Ybffkhn7RKzsKa4Uf5JbjL
TV Vega : https://www.youtube.com/watch?
v=ok0yUJ0cqVE Článok na stránke TTSK : https://www.trnava-vuc.sk/aktuality/dopravaci-idu-sutazit-do-anglicka/
Úspech Dopravákov na Technickej myšlienke roka
10. 5. 2019 - Študenti 3. ročníka Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave Patrik Mahats, Andrej Maruniak a Dominik Klimko sa umiestnili na 2. mieste v celoslovenskom finále súťaže Technická myšlienka roka. Súťažili s vlastnoručne vyrobeným koľajiskom s diaľkovým ovládaním, ktorého softvér sami napísali a naprogramovali na programovateľnom automate Simatic.
Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline v spolupráci s vybranými priemyselnými partnermi vyhlásila v novembri 2018 súťaž Technická myšlienka roka 2019.
Súťaž bola určená stredoškolákom, ktorí sa do nej mohli prihlásiť s dobrým nápadom z oblasti elektroniky, ITalebo multimédií.
Do finálového kola Technickej myšlienky roka 2019 vybrala 8 členná komisia zložená zo zástupcov priemyselných partnerov a FIET 18 najlepších projektov. Hodnotila sa: náročnosť témy, technické prevedenie a praktická realizácia.
Prednášky na COVP SPŠ dopravnej v Trnave
9. 5. 2019 – Centrum odborného vzdelávania pri SPŠ dopravnej v Trnave organizuje odborné prednášky o najnovších technologických trendoch. Jednou z nich bola zaujímavá prednáška Ing. Branislava Bártu o bezpečnosti elektronických komunikácií. Ďalšou akciou bol ďalší Siemens day, v rámci ktorého Ing. Rastislav Kušpál zo spoločnosti Siemens mobility predniesol prednášku,ktorá tento mesiac zaznela i na Medzinárodnej konferencii železničnej zabezpečovacej a oznamovacej techniky v doprave na tému Elektronické stavadlo ako cloud.
Aj touto formou sa vedenie školy snaží priniesť najnovšie poznatky z praxe medzi študentov.
SPŠ dopravnú v Trnave navštívili dvaja učitelia zo španielskej strednej odbornej školy
29. 3. 2019 - SPŠ dopravnú v Trnave, ako školu zapojenú do programu Erasmus plus, navštívili v dňoch 26.-27.3.2019 po predchádzajúcom dohovore dvaja učitelia zo španielskej strednej odbornej školy Lanbide Eskola v Aretxbalete. Dôvodom návštevy bolo hľadať spoločné prieniky vo vzdelávacích programoch v záujme ďalšej spolupráce formou výmenných pobytov v rámci projektu Erasmus plus. Počas ich pobytu u nás na škole si pozreli vyučovanie odborných predmetov, najmä praktických cvičení z oblasti automobilovej techniky, elektrotechniky, ale navštívili i hodinu anglického jazyka a ekonomiky.
Na záverečnom stretnutí u riaditeľa školy sa dohodlo, že školy si skonkretizujú vzájomnú ponuku i požiadavky pre partnerskú školu za účelom zistenia možností nadviazania užšej spolupráce.
Štipendijný program na dopravnej priemyslovke
29. 3. 2019 – Železnice Slovenskej republiky pokračujú v podporovaní študentov SPŠ dopravnej v Trnave štipendiami, ak sa rozhodnú pracovať po skončení školy v tejto spoločnosti. Snažia sa tak riešiť akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Výhodou programu je, že ak sa študent rozhodne, že chce ísť študovať na vysokú školu, tak v prípade, že bude pokračovať v štúdiu vo svojom odbore na Žilinskej univerzite, Železnice Slovenskej republiky mu uhradia externú formu štúdia. Program je lákavý nielen pre záujemcov z nášho kraja, ale i zo susedných krajov, pretože kvalifikovaná pracovná sila chýba aj v regióne Trnavy, ale aj Bratislavy, či Nitry a SPŠ dopravná zabezpečuje pre železnice Slovenskej republiky ako nadregionálna škola i absolventov pre susedné kraje.
ŠTUDUJ DOPRAVU V TRNAVE
Dňa 4.10.2018 sa úspešný projekt Študuj dopravu, ktorého organizátorom je Ministerstvo dopravy a výstavby SR, predstavil vTrnave. Cieľom projektu je propagácia študijných a učebných odborov zameraných na dopravu s cieľom riešiť do budúcnosti už dnes citeľný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily vo viacerých oblastiach dopravy. Súčasťou akcie bol i Deň otvorených dverí na Strednej priemyselnej škole dopravnej v Trnave. Akcie sprevádzal bohatý sprievodný program : ukážky výkonu povolaní v železničnej a cestnej doprave, návštevu priestorov rušňa, kamiónu, diagnostiku vozidiel, riadenie rušňa prostredníctvom ETCS zariadenia, riadenie dopravy z tabletu na modelovej železnici, simulátor prevrátenia vozidla, poskytovanie prvej pomoci, videoprojekcie, dopravné kvízy a súťaže.
Mestská televízia Trnava : http://www.mtt.sk/up/clanky-spravodajstvo/Kam-po-skonceni-zakladnej-skoly-08-10-2018
Relácia RTVS Pozor zákruta : 3.avi (príspevok začína v čase 5:50 po začiatku relácie a rozhovor s našou študentkou Katarínou Kubíkovou (III.D) od 9:47)