Úspech nie je náhoda....
- 30.03.2025 16:40
- "Úspech nie je náhoda. Je to tvrdá práca, vytrvalosť, učenie, štúdium, obeta a predovšetkým láska k tomu, čo robíte alebo sa učíte robiť.“ Povedal slávny brazílsky futbalista Pelé.
V posledných dňoch zaznamenali naši študenti významné úspechy na odborných súťažiach. Začalo to úspechom v krajskom kole súťaže Enersol, ktorá je zameraná na alternatívne zdroje energie, potom prišiel úspech v celoslovenskom kole súťaže Zenit v elektronike a v piatok vynikajúce výsledky v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti.
Zenit v elektronike je mimoriadne náročná súťaž, pokiaľ ide o kvalitu i konkurenciu a preto ma úspech Mareka Prečucha veľmi potešil. Minulý rok, ako druhák, skončil desiaty, teraz sa vyhupol na krásne druhé miesto na Slovensku. Je to výsledok jeho tvrdej práce, ale aj práce kolegov, ktorí sa mu venovali, nielen na hodinách, ale aj v rámci mimoškolskej činnosti. Lebo úspech je súhrn mnohých faktorov.
Stredoškolská odborná činnosť je takou prvou ligou medzi súťažami odborných škôl. Je tu 17 kategórií, takže každý odborná škola má možnosť zmerať si v náročnej konkurencii svoje kvality. Je to predovšetkým súťaž maturitných projektov končiacich študentov stredných škôl. Poznám túto súťaž veľmi dobre, lebo sa jej venujem, odkedy som prišiel učiť na dopravnú priemyslovku a či už ako konzultant, či porotca, som sa zúčastnil mnohých krajských, či celoslovenských súťaží, raz dokonca som mal tú česť pozrieť sa i na medzinárodnú prehliadku študentských projektov. A tak viem, aká krehká čiara je medzi úspechom a neúspechom, aj keď ja za neúspech nepovažujem, ak sa niekto neumiestni na medailových priečkach. Pretože to nezáleží len od študenta a jeho práce, či konkurencie, ale aj nastavenia komisie a jej priorít, prezentácie a obhajoby v danú chvíľu a podobne. Ale chápem sklamanie študentov, ktorí sa neumiestnili a podľa toho ako hodnotili svoju konkurenciu, umiestnenie čakali. Aj to sa stáva. Pre mňa sú víťazi všetci, ktorí svoju prácu SOČ dotiahli do úspešného konca a dokázali ju reprezentatívne prezentovať na takomto fóre. Aj to je príprava na život.
A chcem im, aj ich konzultantom týmto blogom poďakovať. Študentom za to, že obetovali čas a pracovali na projekte, ale hlavne, že ho dotiahli do podoby, že s ním môžu ísť maturovať a súťažiť so študentami iných škôl. Konzultantom za to, že si našli čas a venovali sa študentom. To nie je automatické. Práve na tohtoročnom krajskom kole sa pri neformálnych rozhovoroch niektorí kolegovia z iných škôl sťažovali, že mnohí učitelia nechcú konzultovať. Vyžaduje si to totiž čas, ktorý si musí učiteľ nájsť vo svojom voľne. A žiaľ, určite to nie je honorované tak, aby to lákalo. Je to len veľa práce navyše. Ale stojí to podľa mňa za to. Viem, ako dlhoročný konzultant o čom hovorím. A konzultujem i teraz, aj keď žiaľ, nemám na to vôbec toľko času, koľko by som si predstavoval. Prácu kolegov-konzultantov si veľmi vážim a ďakujem im za to, že sa študentom venujú. Má to zmysel.
Takže ďakujem každému študentovi, ktorý robil niečo navyše, pracoval na projekte, ďakujem kolegom, ktorí pomáhali študentom s prácou a konzultovali s nimi, čím im pomohli prísť až do finále. A samozrejme blahoželám, tým, ktorí boli ocenení a postupujúcim prajem veľa úspechov aj v celoslovenskom kole.
Začal som citátom a aj ním skončím. Agatha Christie, slávna britská spisovateľka povedala : „Tajomstvo úspechu spočíva v tom, že začnete.“ Tak tretiaci, môžete pomaly začať rozmýšľať nad svojim projektom....
Ing. Peter Papík, riaditeľ školy
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články